Prácheň
O NÁS
Ranč Black Rock se nachází v obci Prácheň u Kamenického Šenova. Celé okolí lemují čedičové útvary,přičemž nejznámější z nich je Panská skála, která se nachází přímo uprostřed obce Prácheň. Ranč byl založen v roce 1995 zakoupením prvního koně,tehdy ročního hřebečka ,křížence hucula ,jménem Bobeš,který je na našem ranči stále. Postupem let k němu přibývali další koně převážně ČT,A1/1 a později i PH a QH,kteří u nás našli domov.
V roce 2005 jsme založili JEZDECKÝ KLUB registrovaný pod ČJF, vedený cvičitelem jezdectví, zaměřený na výuku mladých jezdců, kteří mají možnost zakončit svou snahu klasickou nebo westernovou licencí.
Provádíme výcvik mladých koní ,kteří zde mají zázemí pro tréning i oddechový čas.Dále si u nás můžete ustájit koně jak jezdecké,tak klisny určené k chovu ,nebo hříbata,která na prostorných pastvinách vyrostou pro vaši radost.
Jezdecký Klub
V našem JK jsme otevřeli i kroužek pro nejmenší jezdce,který navštěvují děti od 2 let.Děti zde získávají první zkušenosti s koňmi od hlazení až po jejich odvážné výkony na hřbetu koně.
Rekreační ježdění
Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je ze hřbetu koně. Také u nás nabízíme turistické rekreační ježdění. Na hřbetech našich vychovaných, klidných koní a s doprovodem průvodce poznáte krásy našeho okolí Českého Středohoří a Lužických hor.
Výcvik koní
100 KONÍ=100 POVAH---PRÁCE S KOŇMI...NEJEN MLADÝMI
PŘI OBSEDÁNÍ,VÝCVIKU,ALE I ZNOVU ZÍSKÁNÍ DŮVĚRY KONÍ používáme léty prověřené metody práce ze země,jak na lonži, tak volné práce v kruhové ohradě s přirozeným přechodem na jízdárenskou práci a prostupnost v terénu.
Snažíme se vychovat koně vyrovnané a ochotné spolupracovat s lidmi bez zbytečných stresů,protože KLID A POHODA=SPOKOJENÁ SPOLUPRÁCE ČLOVĚKA A KONĚ
Naše koně
Masáže
Pedikůra
Nohy nás nosí po celý náš život. Dopřejte jim blahodárnou péči, kterou jistě ocení. Speciální koupel,změkčení kůže ,úprava nehtů i masáž chodidel přispějí ke zdraví Vašich nohou
B.M.T.Bowenova technika
Bodová myofasciální technika
Bowenova tlaková technika je naprosto bezpečná, jedinečná, jemná a účinná metoda ovlivňující organismus prostřednictvím nenásilného působení na pohybový aparát. Základem je tzv. Bowenův pohyb ovlivňující napětí svalů a svalových skupin prostřednictvím jemné manipulace s vrstvami kůže a podkoží.Tato metoda pomáhá léčit různé zdravotní problémy, jako jsou:
Bolest zad a krční páteře
Časté bolesti hlavy nebo migrény
Chronická únava
Stres nebo deprese
Různé otoky
Astma nebo dýchací obtíže
Kožní potíže
Zažívací obtíže
Artritida nebo jiné kloubní potíže
Syndrom zamrzlého ramene a další...
Ubytování
Objekt s celoročním ubytováním se nachází v Lužických horách v klidné části obce Prácheň u Kamenického Šenova. Součástí chaty je terasa s částečně oplocenou zahradou.
Ideální místo pro rodinnou dovolenou a váš zasloužený odpočinek.
Obchody: Prácheň (1,3 km), Kamenický Šenov (2,2 km), Nový Bor (5,7 km).
Restaurace: Motorest U koně (1,7 km) ... a mnoho dalších v nedalekém okolí.
Chata poskytuje ubytování pro 6-8 osob ve 3 ložnicích a obývacím pokoji.
Ložnice/pokoje:
Pokoj 1, podkroví - 1x dvojlůžko,
Pokoj 2, podkroví - 1x dvojlůžko,
Pokoj 3, přízemí - 2x jednolůžko,
Obývací pokoj, přízemí - rozkládací pohovka
Sociální zařízení:
koupelna se sprchovým koutem, umyvadlo, zrcadlo, WC
Vytápění:
Teplovodní, radiátory - krbová kamna (s výměníkem) v obývacím pokoji.
Doprava, parkování:
Parkování u objektu pro 2-3 osobní vozidla, příjezd po zpevněné štěrkové/lesní komunikaci.
Vybavení chalupy
Obývací pokoj: rozkládací pohovka + 2x křeslo + konferenční stolek + stolek, úložné prostory, TV + SAT.
Kuchyň: vybavená kuchyň včetně spotřebičů - elektrická varná deska, trouba, mikrovlnná trouba, rychlovarná konvice, lednice s mrazákem, nádobí ... prostě vše základní je k dispozici.
Výlety, atrakce, zábava:
Panská skála, hora Luž (793 m n. m.), hora Klíč (760 m n. m.), hora Jedlová s rozhlednou (774 m n. m.), Skalní hrad Sloup v Čechách, lesní divadlo Sloup v Čechách, ... kousek dál pak zámek Lemberk, zámek Grabštejn, zámek Zákupy, Ještěd, ZOO Liberec, Botanická zahrada Liberec.... a mnoho dalších.
Pěší turistika, cykloturistika, jízda na koni, běžecké trasy, in-line brusle, sjezdové lyžování v místě i okolí, upravované běžecké tratě a další.
Možnosti koupání: koupaliště Kamenický Šenov, Radvanecký rybník (Sloup v Čechách), Lesní rybník (Kytlice), koupaliště Jiřetín pod Jedlovou, přehrada Naděje. Při nepříznivém počasí bazén Česká lípa nebo Aquapark Babylon Liberec.
Blízká lyžařská střediska: Skiareál Prácheň, Skiareál Polevsko, Skiareál Jedlová, Skiareál Horní Podluží.
Bobeš - náš první kůň - zakladatel
Prvním koněm,který před 20 lety prošel výcvikem na našem ranči byl kříženec hucula=Bobeš.Tehdy roční hřebeček,který sice nevěděl co je to ohlávka,zato perfektně věděl,jak skočit ohradu a zmizet.
JÁ v té době 15 letá dívčina,která prošla jezdeckým oddílem i soukromími stájemi, JÁ,která měla za sebou už pár obsednutých koní,míle a míle v terénu i nějaký ten závod, JÁ přeci mám na to koupit hřebce=OTEC I MATKA NEZNÁMÍ,CHARAKTER BUDE MÍT-NĚJAKÝ-A NĚJAK TAKY VYROSTE=Proste koník od někoho-už ne od chovatele-takže z druhé ruky-hlavně LEVNĚ. Nevadí,že je pohublí,nevadí,že nic neumí-jo a utočí na lidi-nevadí JÁ si poradím.
Plna naučených frází z jízdárny,kdy nad námi držel ruku trenér a ostatních stájí,kdy zodpovědnost za nás i koně měli majitelé stájí a hlavně plna nadšení,jsem si přivezla tohle hlavně LEVNÉ hříbě domu.
Jaké bylo vystřízlivění,když jsem začala odevzdávat peníze veterináři,protože koník nikdy nebyl očkovaný,odčervení také nebylo,zato byli vši,prašivina a podlomy,které koníka trápily asi nejdéle ze všech neduhů.
Že je pohublí-NEVADÍ-
Už nikdy bych nechtěla zakrmovat podtrženého koně,jehož trávení připomínalo něco mezi mlýnem na žrádlo a průtokovým ohřívačem.No prostě jeho apetit byl nepřekonatelný a asi tak do 5 minut to z něj vylítalo snad i nenatrávené.
Ve výběhu sežral všechno včetně krtinců a mraveniště.To mě přivedlo na myšlenku -co mu vlastně chybí.No a začalo další odevzdávání penízků doktorovi za vitamíny.
Mezi tím jsem začala z výcvikem.
Ohlávka patří na hlavu,na vodítku se chodí za paničkou a u úvazu se stojí.Hadice nekouše! Stejně tak se nekouše panička do hlavy,ruky ,ani jiných částí těla-JSI PŘECE BÝLOŽRAVEC NE ?
Já učila Bobeška zvedat nohy a on mi ukázal,jak se naučil rozvázat vodítko a prchnout do prérie.Já ho seznamovala s kartáčem a on mi ukázal,jak má kůň rozvinutou mimiku v obličeji=já do té doby znalá jen -uši ve předu-pozornost,uši volně -pohoda,uši na krku a zuby venku-dej si na mě pozor=.To jak se kůň tváří ,když vymýšlí co vám zrovna provede a jeho výraz,když se mu vymyšlený kousek podařil,na to nikdy nezapomenu-doslova se mi z povzdálí šklebil do mého nešťastného ksichtu.
Když přišla doba obsedání,tak už jsme za sebou měli rok a půl pokusů a omylů,kdy na 1 měsíc dopředu,byli 2 měsíce zpátky,ale měla jsem vysněného LEVNÉHO koně a stejně tvrdou hlavu jako on, sebevědomího už podstatně méně než na začátku.
Měli jsme za sebou i pár konzultací u trenérů,zkušenějších koňařů a sedláků,kteří mi vesměs radili ať ho dám pryč,že z něj nikdy nic nebude,že je to chcípáček z cirkusáckou hlavou.No,ale ta moje tvrdohlavost dokázat všem těm zkušeným koňařům,že JÁ se přeci nezmílila ve svém výběru.
Jak jim z odstupem času rozumím.Dneska bych dávala stejné rady,jako ty sedláci před 20 lety.
Obsedání probíhalo v celku dobře.Uzdečku přijmul bez větších problémů,sedlo mu také nijak zvlášť nevadilo a ve mě se probudilo nové nadšení,že po těch naběhaných kilometrech,kdy jsem honila toho útěkáře po vesnici,se na něm konečně svezu.A SVEZLA JSEM SE.
Protože jsem neměla ani kruhovku-o jízdárně nemluvě,pracovala jsem s koněm na lonži-klasická práce ze země,ať se se sedlem vyskáče,pak nějaká práce na dvou lonžích a hurá na louku,kde jsem na něj prostě sedla a jela.
Jela jsem neřízeně,celkem rychle a poměrně dlouho na to,že to měla být jen krátká krokovka kolem lesíka. Bobeš nevyhazoval,zato letěl jak o život a já na něm.
No na efekt to bylo zřejmě dobré,alespoň podle lidí,které sme cestou míjeli,a kteří mi posléze říkali,že nám to moc slušelo,a že jezdím jako ďábel.
V té době jsme k Bobímu koupili našeho druhého koně plemene Český teplokrevník jménem Seattle. Tehdy 4-letý valach podstatně klidnější povahy a přesto ,že mladý kůň a jen asi rok ježděný,tak to měl v hlavě úplně jinak srovnané,než můj kříženec Bobeš.
Vté době jsem začala přemýšlet o tom, jak je vlastně důležité znát původ koně,jeho rodiče a jejich charakter.Kolik práce si usnadním správným výběrem koně,správného plemene ať sportovního,nebo rekreačního,ale vyšlechtěného k účelu,který chci dělat a začala jsem se zajímat o charakterý různých plemen.
Začala jsem si uvědomovat,jak je práce se SEATTLEM vlastně jednoduchá a jasná.Jak koník spolupracuje a snaží se.Práce s ním šla dopředu 2x rychleji než z Bobešm.=JAK NA PLEMENI ZÁLEŽÍ=
Vzpomínám si,jak jsme se připravovali na naše první závody.Oba koně jsem trénovala stejně.Zatím co Bobeš-malý lehký kříženec=hucolo arabo pony=uměl vystřelit velkou rychlostí z místa a otočit se na desetníku,mezi tyčemi byl jak had,okolo barelů šel prakticky stejným tempem a já musela zvedat nohy abych nepovalila sudy,tak Seattle byl rozvážnější,ne tak hrr, ale za to precizní.
No a na závodech,kdy jsem si myslela,že to máme z Bobešem v kapse,protože jeho obratnost je ! DOMA ! skvělá,tak na závodech jsem seděla na mule,která neudělala rychlejší krok,zato huba se mu nezastavila,jak furt řičel.Naproti tomu SEATTL odvedl stejně precizní práci,jakou odváděl doma a z 20 startujících sme byli 6-tí.
No z Bobešem jsem to nevzdala.Kolem sedmého roku ho závody začali bavit a od hobby závodů až po rychlostky ve WRC sme se umisťovali na prvních místech.
Stal se z něj skvělí dobytkářský kůň,zůčastnil se ponyexpresu,parkurů i endurancí a teď na stará kolena působí jako provozní kůň v naší jízdárně i ve školičce pro děti od 3 let.
Je to Kůň mého srdce,už nikdy takového nepotkám a upřímně už ani nechci.
Každý kůň co tu byl na výcvik nebo ustájení mi něco dal,něco mě naučil o povahách a chování koní,ale BOBEŠ mě naučil ze všech nejvíc. Jen jsem se mockrát ptala sama sebe =STOJÍ TEN ČAS ,KTERÝ VĚNUJI JEDNOMU NEPOSEDNÉMU KONI ZA TO ?